Kategórie

Ako technológia LED šetrí životné prostredie?

Nie je žiadnou novinkou, že žijeme v dobe, kedy je nevyhnutné starať sa o životné prostredie. Mnohí z nás podnikajú rôzne kroky, aby chránili naše prírodné zdroje. Aj LED osvetlenie nám k tomu môže pomôcť.

LED osvetlenie a svietidlá sú v súčasnosti pravdepodobne najviac šetrné možnosti osvetlenia vo vzťahu k životnému prostrediu. Možno si kladiete otázku, ako je to možné. Zoberme si napríklad LED diódy. V porovnaní s inými zdrojmi osvetlenia vydržia až 20-krát dlhšie, a preto sa samozrejme znižuje i potreba ich častého vymieňania. Znižujú sa tiež náklady na výrobu, balenie a expedíciu. LED diódy sú zároveň navrhnuté tak, aby vydržali viac ako desať rokov s minimálnymi nárokmi na údržbu.

1. LED šetrí energiu

Nízka spotreba energie, aj takto sa dá opísať výhoda LED diód. Tie používajú v priemere iba 2 až 17 wattov elektrickej energie, čo je o 25% až 80% menej než bežné žiarovky a výbojky s vysokou intenzitou svetla.

2. 5-krát dlhšia životnosť

LED svietidlá majú porovnateľne dlhšiu životnosť ako bežné systémy osvetlenia. V priemere je to niečo vyše 50 000 hodín. Tradičná žiarovka vydrží svietiť len niečo cez 1 000 hodín. To znamená, že v porovnaní s LED svietidlom by ste za dobu jeho životnosti museli žiarivku meniť minimálne 5-krát. Tým by sa zvýšili nielen náklady na kúpu novej žiarivky, no zároveň by ste museli čeliť ťažkostiam spojeným s jej výmenou. Dá sa teda povedať, že LED osvetlenie vám ušetrí pár drobných v peňaženke, neplytvá nadmerne energiou, ani vašim časom, ktorý by ste museli venovať výmene osvetlenia. Nízke náklady, dlhá životnosť a minimálna produkcia tepla sú kľúčové pre LED svietidlá.

3. Menej tepla, menej chladenia

LED osvetlenie tiež produkuje výrazne menej tepla ako staršie svetelné zdroje. Výrazne sa tým znižujú náklady na chladenie, čo samozrejme prispieva k úspore energie.

4. Kvalitné materiály

LED osvetlenie chráni životné prostredie aj vďaka materiálom použitým na jeho výrobu. Každý už určite počul o škodlivosti ortuti, ktorá je súčasťou starších osvetlení a spôsobuje riziko nepriaznivého vplyvu nie len na morský život. Nebezpečné látky a materiály sa pri výrobe LED osvetlenia nepoužívajú, a tak prispievajú k ochrane životného prostredia.

BENALEX PLUS, s.r.o., Elektrárenská 1, Bratislava 831 04, +421 917 862 908, studio@benalex.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info