Kategórie

Studená biela vs. teplá biela

Teplota farieb je pojem, ktorý sme pri bežných žiarivkách nepotrebovali, pretože farbu svetla nebolo možné nijako zmeniť. Pri LED svetlách získavame možnosť voliť hneď z niekoľkých farebných prevedení. Ako si vybrať farbu LED osvetlenia?

Teplota farby = farba svetla

Farba svetla nám určuje celkový dojem z priestoru. Teplota farby sa pohybuje na pomyselnej stupnici od 1000K (veľmi červená) až k 10 000K (veľmi modrá). To znamená, že čím je číslo na tejto stupnici vyššie, tým viac sa svetlo pochádzajúce z LED žiarovky sfarbí do modra. Farebná teplota teda v skutočnosti neurčuje reálnu teplotu LED žiarovky, ale teplotu farby, jej odtieň, ktorú táto žiarovka vyprodukuje.

Teplá biela alebo studená biela?

Farba svetla sa pohybuje vo farebnej škále od červenej cez žltú až po modrú. Farebný odtieň teplá biela (2700K - 3000K) sa priebližuje skôr ku klasickým žiarivkám. Svetlo v tomto farebnom odtieni vytvára žltkastý nádych. Je ideálnou voľbou do domácností, kde nám navodzuje hrejivú atmosféru domova. Samozrejme, vo výbere vhodnej teploty farby sa netreba nijak obmedzovať a výber závisí len od vašich osobných preferencií a použitia LED svietidla.

Studená biela alebo studené biele svetlo (4000K - 5000K) sa vyznačuje modrými odtieňmi. Je vhodné do kancelárií, kde sú potrebné čistejšie a jasnejšie farby svetla. Pôsobí tak moderným a čistým vzhľadom. Nič nepokazíte, pokiaľ ho použijete aj v bežných interiéroch.

Farba svetla ovplyvňuje našu náladu

Výber správnej teploty svetla závisí aj od nálady, ktorú chcete v danej miestnosti vytvoriť. Teplá biela sa napríklad hodí do obývacích izieb, spální alebo predsiení, pretože svojím žltým nádychom dotvára v miestnosti príjemnú atmosféru. Biela až studená biela sú skvelým riešením do kuchyne, pracovne, kúpeľne, skrine, kancelárie alebo obchodu. Teda do prostredia, v ktorom sa vyžaduje zvýšená pozornosť a sústredenosť.

Kompromis v kombinácií farby svetla

Farbu svetla možno medzi sebou aj kombinovať. Neexistuje žiadny dôvod prečo tak nevyskúšať kombináciu teplej bielej a studenej bielej v jednej miestnosti. Pokiaľ máme napríklad spojenú obývačku s pracovňou, môžeme zvoliť pre osvetlenie celej obývačky teplú bielu, ktorá dodá prostrediu príjemnú atmosféru a nad pracovný stôl zase zvolíme LED svietidlo alebo LED pás s odtieňom studená biela. Ten nám zaručil čisté a jasné svetlo, ktoré je nevyhnutným opatrením pri práci.

Obrázky: blog.successdecoded.com, www.france-xenon.com

BENALEX PLUS, s.r.o., Elektrárenská 1, Bratislava 831 04, +421 917 862 908, studio@benalex.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info